Pediatrie Liberec, s.r.o,

ordinace praktického lékaře pro děti a dorost

MUDr. Martin Zítek  

Rady pro rodiče

Opruzeniny u kojenců - Kojenecké opruzeniny

- projevy opruzenin, léčba a prevence

Kojenecké opruzeniny nebo vyrážky, jsou lidovým názvem pro několik podobných projevů dermatitid. Nejčastější věk,
kdy se podobné problémy objevují je právě věk kojenecký. Mohou však přetrvávat až do věku batolete.
Pod pojmem "opruzeniny u kojenců" se nejčastěji skrývají tato dermatologická postižení:

Intertrigo - onemocnění postihující kožní záhyby, je výsledkem mechanického dráždění a chemického působením při rozkladu potu, slin, moče a stolice.
K tomuto typu opruzenin přispívá nedostatečná hygiena a neodpovídající oblékání. Postižené oblasti jsou červené, mají sklon k mokvání, pálí a bolí. Opruzeniny nesvědí, spíše bolí a pálí.

Plenková dermatitis je zvláštní forma opruzenin
u kojenců a batolat, vzniká působením tření plen
a kalhotek a chemických látek z moče a stolice. Následuje osídlení bakteriemi a plísněmi.
Opruzenina začíná v okolí genitálu a hýždí, v oblasti přiložených plen. Tyto oblasti jsou sytě červené, s výskytem drobných puchýřků, se sklonem k mokvání. Vyrážka je bolestivá, pálí, ale nesvědí.

<< čtětě dále Kojenecké opruzeniny >>

Ublinkávání a zvracení

Kojenci často s mateřským mlékem spolykají i část vzduchu, navíc jejich tvar a poloha žaludku navíc podporuje časté malé zvracení, i po každém krmení.
Tomuto ublinkávání předcházíme odříhnutím dítěte mezi kojením.

Zvrací-li dítě dlouho po nakrmení, je vhodné poradit se s lékařem, hlavně tehdy, pokud se zvracení opakuje vícekrát po sobě. V takových případech podáváme jen chladnou převařenou vodu nebo čaj a vyhledáme lékaře.

Ve 2. měsíci se u některých dětí objevuje zvláštní typ zvracení obloukem, dítě často nemívá stolici a neprospívá. Nejčastější příčinou je vrozené ztluštění svaloviny jícnu, odstranitelné nenáročným operačním zákrokem. Také v tomto případě neprodleně vyhledáme lékaře.

Zvracení se však vyskytuje také jako průvodní příznak většiny dětských horečnatých onemocnění.
Dítěti podáváme jen chladný čaj nebo převařenou vodu po lžičkách k doplnění chybějících tekutin.

Průjmy

Řídké a častější stolice se objevují i u zdravých kojenců, důležité je však rozlišení, kdy se opravdu jedná o závažný průjem.

Rozhodující je množství, hutnost, četnost a barva stolice ve srovnání s předchozím stavem. Při průjmu, často v kombinaci se zvracením dochází ke ztrátám vody a minerálních látek.

Příčiny průjmů jsou různé - od nevhodné stravy, přes letní přehřátí až k nejčastější příčině - infekčnímu původu.

Ztrátu tekutin nahrazujeme podáváním studeného neslazeného čaje po lžičkách, při současném zvracení můžeme připravit zavodňovací roztok - do litru čaje vmícháme 2 polévkové lžíce hroznového cukru, půl lžičky soli.

Tradičně osvědčená je také mrkvová polévka, která pomáhá zadržovat vodu v organismu a hlavně rychle upravuje stolici. Důležitá je také prevence opruzenin, které mohou při častější stolici snáze vzniknout.

Vždy však vyhledáme dětského lékaře, který rozhodne o dalším postupu léčby.

 

Horečka

I malý kojenec, který nepřichází do styku s dalšími dětmi, může snadno onemocnět horečnatým onemocněním. Stačí k tomu pouhá rýma. Ačkoli je horečka vnímána negativně, v podstatě jde o obranný mechanismus organismu.

Měření teploty u kojenců provádíme v konečníku, kde však bývá teplota asi o 0,5 stupně vyšší než v podpaží. U starších batolat je možno měřit i v podpaží. Zvýšená teplota při měření v konečníku odpovídá hodnotě od 37,6 stupně a horečka od 38,6 stupně. Konec teploměru je vhodné potřít vazelínou pro snadnější zavádění.

U kojenců se často vyskytuje horečka 39 stupňů při jakémkoli virovém onemocnění bez ohledu na závažnost, spíše klademe důraz na další příznaky.
Pokud je dítě rozpálené a dychtivě pije podávané tekutiny, jedná se zpravidla o stav méně závažný než když je dítě bledé, zchvácené, povrchně dýchající a zvracející všechny podané tekutiny nebo propadajících záchvatům křečí.

Důležitá opatření:

  • Nezapomínáme na doplňování ztracených tekutin. Podáváme převařenou vodu nebo chladný slabý čaj po lžičkách.
  • Použijeme studený zábal, plenu nebo osušku namočenou ve studené vodě, do které zabalíme dítě a obalíme ještě jednou vrstvou, po půl hodině zábal sejmeme a změříme teplotu, pokud neklesla, zábal opakujeme.
  • Můžeme podat léky snižující teplotu. Nikdy však nepřekračujeme doporučenou dávku bez vědomí lékaře, přesně dodržujeme i doporučenou dobu podání.
  • Při těžkém průběhu a vážných doprovodných příznacích neprodleně vyhledáme lékaře.

Kašel

Projevy kašle u novorozenců jsou vyvolány převážně zatečením hlenu z nosohltanu.

Dítě, které se nedokáže hlenu zbavit jinak než polykáním, často nahromaděný hlen zvrací. Hlen proto odsáváme odsávačkou a nosík jemně vytíráme smotaným čtverečkem buničiny, můžeme použít i nosní kapky nebo sirup proti kašli pro snadnější odkašlávání. V místnosti zvlhčujeme vzduch

Lékaře vyhledáme v případě, pokud se ke kašli přidá horečka, je-li kašel dusivý nebo trvá-li déle než 3 týdny.

Kontakty

Adresa ordinace

U Domoviny 491/1
460 01 Liberec – Perštýn

 


+420 739 074 065 / 7:00 - 11:00/

v době probíhajících preventivních prohlídek  je telefon nedostupný/ od 11:00 /  - rodičům, kteří jsou s dětmi na prohlídce je to nepříjemné, když telefonujeme a nevěnujeme se jejich dětem - děkuji za pochopení


ordinace@pediatrie-liberec.cz / pracovní dny 7:00 - 16:00 /

Smluvní pojišťovny

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Oborová zdravotní pojišťovna

Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra

© 2018 Web vytvořen od JCweb